Објављено среда, 03 децембар 2014

Основна школа „Карађорђе” Топола

oskaradjordje

КОЈЕКУДА СРБИЈА МИ СВУДА

Одраст'о сам у краљевском гнезду,
у Тополи, небескоме рају,
верујући да је ту заувек
Георгије убио аждају.

У срцу ми круна и шајкача,
још ме жуљи опанак и гуња,
када буде Србији најтеже,
над Опленцом јавиће се муња.

КОЈЕКУДА, СРБИЈА МИ СВУДА!
КОЈЕКУДА, МЕНИ СРЦЕ ЈЕЦА!
ЗАСТАНИТЕ, КО БОГА ВАС МОЛИМ,
ЧУЈЕМ ЗВОНА ЦРКВЕ СА ОПЛЕНЦА.

Волим своје винограде родне,
знојем топим њиве благородне,
чувам стада поред Јасенице,
љубим кришом младе чобанице.

Волим наше бербе и вашаре,
чувам наше обичаје старе,
и сад једем и купус и проју,
душом љубим Шумадију моју.

ТРИ МИ ПРСТА
И ЧАСНОГА КРСТА,
ШУМАДИЈА,
НЕБЕСКА СРБИЈА!

Бранко Радованов Говедарица,професор српског језика

Основна школа ,,Карађорђе'' Топола

Куће су уточишта и скровишта, оне су наша слика и у њима препознајемо своје навике, особине, жеље и хтења. Основна школа ,,Карађорђе'' је кућа многољудна, она има душу велику и богату. У тој кући живи и ради скоро хиљаду душа, а свака је различита и своја. Када се оне споје и уједине чине огромну духовну снагу, ризницу знања и богатство живота.

Наше највеће богатство су наша деца, наши ученици. Од првог до осмог разреда наставу похађа 895 ученика. Наша школа је једина градска основна  школа у Тополи, а уједно и централна школа у општини. Ради и пет издвојених одељења до четвртог разреда у Крћевцу, Жабарима, Липовцу, Божурњии Овсишту . Има велики углед и богату традицију. Име носи по великом вожду Карађорђу Петровићу. Вожд је заслужан и за отварање прве школске зграде коју је саградио у порти цркве 1813. године. Топола је 1930. године добила још једну школску зграду. Названа је Народна основна школа села Тополе ,,Карађорђе''. Школске 1956/57. године добила је садашње име ,,Карађорђе''. Нова  зграда је саграђена 1986. године, а 1990. године реновирана и прилагођена захтевима савремене наставе и броју ученика.

Основна школа ,,Карађорђе'' може се похвалити бројним успесима својих ученика на разним такмичењима највишег ранга, али су понос школе и радници који доприносе својим радом да школа слови за једну од најбољих у Шумадијском округу. Добитници смо Светосавске награде за 2007. годину. Прошли смо многе пројекте , постали смо угледна образовно-васпитна установа и поносни смо што смо становници овог дома.

Верица Симић, професор српског језика